Coraz częściej dochodzą nas informacje o kradzieży pomp ciepła z budów domów jednorodzinnych. Ponieważ jest to najczęściej element montowany na zewnątrz budynku i w dodatku drogi, jest on łakomym kąskiem dla złodziei i złomiarzy. Domy jednorodzinne w budowie są często nieogrodzone i niezamieszkane. Co możemy zrobić aby zminimalizować ryzyko kradzieży pompy ciepła oraz innych elementów wchodzących w skład takich instalacji. Postaramy się rozważyć za i przeciw każdego elementu ochrony.

OBUDOWA Z KRATY METALOWEJ

Tego typu rozwiązanie w pewnych sytuacjach ma sens. Dostęp do urządzenia jest na pewno utrudniony, ale nie niemożliwy. Pod pompę ciepła należy wykonać odpowiedni fundament do którego zamontujemy kratę. Dla wprawnego złodzieja wyposażonego w piłę tarczową tego typu zabezpieczenie to dodatkowe kilka lub kilkanaście minut. Wszytko zależy z jakich profili zostanie wykonana krata. Jeżeli nasz dom jest oddalony od innych zabudowań tego typu zabezpieczenie z pewnością spowolni złodzieja, ale może go nie zniechęcić.

SYSTEM ALARMOWY Z POWIADOMIENIEM

O systemie alarmowym warto pomyśleć już na etapie budowy domu jednorodzinnego. Wbrew pozorom cena systemu alarmowego w stosunku do ceny pompy ciepła jest niska. System alarmowy posłuży nam nie tylko do ochrony pompy ciepła przed kradzieżą, ale także do ochrony całego obiektu, a w przyszłości do ochrony nas samych kiedy już będziemy w tym domu mieszkać. Jeżeli decydujemy się na ochronę systemem alarmowym pompy ciepła należy rozważyć tutaj zastosowanie czujek zewnętrznych lub/i czujek przemieszczeniowych. Zaletą czujek zewnętrznych jest reakcja natychmiast kiedy ktoś podchodzi do budynku. Już na tym etapie włącza się alarm i otrzymujemy informację/powiadomienie o jego załączeniu. Czujka przemieszczeniowa jak sama nazwa wskazuje reaguje na przesunięcie takiej czujki (może ona być zamontowana przy pompie ciepła). Można także zastosować znacznie tańszą czujkę magnetyczną (kontrakton). Według nas system alarmowy jest jednym ze skuteczniejszych rodzajów ochrony. Widoczny sygnalizator i oznakowanie obiektu działa prewencyjnie. Złodziej wybierze sobie łatwiejszy cel, nie chcąc się narażać na ryzyko.

MONITORING CCTV (KAMERY)

Spotkaliśmy się z sytuacjami, że niektórzy uważają monitoring za receptę na wszystko. Owszem system monitoringu CCTV za pomocą kamer jest ważny. Pozwala nam na bieżąco śledzić postępy na budowie domu jednorodzinnego. Tylko co w przypadku kiedy zawita do nas w nocy złodziej, który jest dodatkowo zamaskowany? Oczywiście można skonfigurować system monitoringu w taki sposób aby powiadamiał nas o wykrytym ruchu na kamerze, ale z naszego doświadczenia wiemy, że ilość fałszywych alarmów jest spora i może nas z biegiem czasu zniechęcić do monitorowania w ten sposób obiektu. Wiele z tych fałszywych alarmów można wyeliminować, ale wymaga to trochę czasu i wiedzy. Zamontowany monitoring na pewno działa prewencyjnie, szczególnie jeżeli jest połączony z oświetleniem obiektu (o czym za chwilę) i wyraźnym oznakowaniem obiektu.

OŚWIETLENIE

Z naszego doświadczenia wiemy, że oświetlenie obiektu ma bardzo duże znaczenie. Złodzieje nie lubią światła. Dlatego warto rozważyć montaż oświetlenia przy budowie domu. Oświetlenie powinno działać na czujnikach zmierzchowych (załączać się w wieczorem i wyłączać rano), a raczej nie na ruch.

Opisaliśmy tutaj najważniejsze sposoby zabezpieczenia pompy ciepła oraz innych urządzeń przed kradzieżą. Według nas obecnie najlepiej sprawdzi się system alarmowy lub/i połączenie powyższych sposobów razem.

 

Zapraszamy wszystkich z miejscowości: Jelenia Góra, Gryfów Śląski, Mirsk, Świeradów Zdrój, Lwówek Śląski, Lubań, Olszyna Lubańska i okolice. Działamy w powiatach: lwóweckim, lubańskim, jeleniogórskim. Firma Jupiter to 20 lat doświadczenia. Oferujemy montaż serwis i konfigurację systemów monitoringu, systemów alarmowych, dostępu do internetu we własnej sieci internetowej. Sprzedaż i serwis kas fiskalnych ELZAB oraz serwis i sprzedaż sprzętu komputerowego.