Wyrwane i pogięte nóżki procesora. pozaginane piny podstawek na płycie głównej to wcale nie rzadkie przypadki w naszym serwisie. Nie mamy nic przeciwko osobom, które próbują własnych sił w modyfikacjach własnego sprzętu i próbują samodzielnie dokonać napraw swojego komputera. Sami zaczynaliśmy od kilkukrotnego demontażu własnego komputera i ponownego jego złożenia... To naturalne w każdej dziedzinie wiedzy. Ponieważ wiele błędów jest popełnianych przy wymianie pasty termo-przewodzącej na procesorze postanowiliśmy trochę przybliżyć temat i opisać jak to należy prawidłowo wykonać.

Nie jest to artykuł sponsorowany i nie będziemy tutaj polecać jakiejś szczególnej marki past. Na rynku jest dostępne wiele rodzajów. Jeżeli kogoś to szczególnie interesuje to na pewno znajdzie odpowiednie testy past termo-przewodzących. My natomiast skupimy się na samej technologii.

Co nam będzie potrzebne?

  • dowolna pasta termo-przewodząca.
  • papierowe ręczniki
  • benzyna ekstrakcyjna lub rozpuszczalnik
  • sprężone powietrze lub sprężarka
  • zręczne palce :-)

UWAGA! Nie odpowiadamy za uszkodzenia sprzętu spowodowane tym artykułem. Jeżeli czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz zleć to serwisowi komputerowemu.

Zaczynamy od odłączenia wszystkich przewodów od komputera w szczególności zasilania. Odkręcamy bok obudowy, aby mieć dostęp do wnętrza obudowy. Na płycie głównej zobaczymy wentylator procesora. Następujemy do demontażu wentylatora. Na poniższym filmie możecie zobaczyć demontaż fabrycznego wentylatora procesora INTEL.

O ile w przypadku wentylatorów INTEL sprawa jest jasna. Procesor jest zapięty (przytrzymywany w podstawce). Demontując więc wentylator procesor pozostanie na swoim miejscu.

Trochę inaczej wygląda sprawa z procesorami AMD.

Procesory firmy AMD nie są zatrzaśnięte w podstawce. Są tylko zablokowane. Demontując więc wentylator jest spora szansa, że procesor przykleił się do radiatora i pociągając wentylator do góry wyrwiemy procesor z podstawki. To wbrew pozorom bardzo często spotykany błąd. Dotyczy to szczególnie starszego sprzętu gdzie pasta mocno skleiła nam obie powierzchnie radiatora i procesora.

Aby zdemontować radiator należy zwolnić zaczepy radiatora (wentylatora) i nie podnosząc go do góry przekręcamy mocno radiator w prawo lub lewo aż poczujemy luz. Wtedy dopiero podnosimy wentylator do góry. (PATRZ OBRAZEK)..

Mamy już zdemontowany wentylator. Otwierając zaczepy wyciągamy procesor. Uważamy na podstawkę i piny procesora. Za pomocą papierowego ręcznika zwilżonego benzyną ekstrakcyjną usuwamy starą pastę z obu powierzchni - procesora i radiatora. Wycieramy suchym ręcznikiem.

\

Następnie na procesor nakładamy nową warstwę pasty termo-przewodzącej. Rozsmarowujemy palcem, czasami w komplecie z pastą jest pędzelek. Warstwa ma być cienka i praktycznie tylko pokrywać procesor. pokrywamy całą powierzchnię procesora.

Bardzo ważną rzeczą jest przedmuchanie radiatora z kurzu. Kratki radiatora zapychają się w miarę upływu czasu pogarszając odprowadzenie ciepła. Dokładnie przedmuchujemy radiator oraz sam wentylator sprężonym powietrzem lub sprężarką.

Przy okazji warto jest wyczyścić z kurzu wnętrze komputera oraz wentylator i radiator karty graficznej oraz zasilacza. Dopiero teraz możemy przystąpić do ponownego zamontowania procesora i założenia wentylatora. W fabrycznych "coolerach" Intela należy pamiętać o przestawieniu (przekręceniu) zaczepów w pozycje startową.

Do sprawdzenia temperatur można użyć różnych programów np.: HWInfo 32 lub 64. Na zdjęciach konserwacja komputera z procesorem INTEL CORE i5 4690K z niestandardowym wentylatorem SPIRE.

Przeczytaj także: Głośna praca komputera lub laptopa