Często spotykamy się z sytuacją nieprawidłowej daty i godziny w rejestratorach wideo. Dotyczy to szczególnie starszych systemów. Należy pamiętać, że nieprawidłowa data lub godzina na zapisie wideo, może mieć ostatecznie wpływ na odrzucenie takiego zapisu jako np.: dowód w sprawie. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę czy data i godzina w naszym rejestratorze jest prawidłowa.

Obecnie większość rejestratorów podłącza się do internetu, aby mieć zdalny podgląd np. na telefonie lub komputerze. To ułatwia sprawę ponieważ rejestrator może wówczas automatycznie synchronizować datę i godzinę z serwerami czasu tzw. serwerami NTP.

Największą trudność sprawia prawidłowe ustawienie przejścia na czas letni i zimowy. Tutaj pokażemy jak powinno być to ustawione.

Poniższy przykład został opisany na bazie rejestratora firmy BCS, ale większość ustawień znajduje się także w rejestratorach innych firm.

Aby wejść w ustawienia czasu należy zalogować się do swojego rejestratora. Następnie klikamy w ikonę SYSTEM w podmenu USTAWIENIA, potem OGÓLNE i Data&Czas

Bez względu na to czy nasze urządzenie jest podłączone do internetu czy nie zaznaczamy ptaszkiem opcję NTP (synchronizacja z serwerem czasu przez internet). Być może później podłączymy nasz rejestrator do sieci i zapomnimy o tej opcji.

W polu Serwer IP: wpisujemy następujący serwer czasu NTP - tempus1.gum.gov.pl

Dlaczego akurat ten? Jest to oficjalny serwer czasu w Polsce należący do Głównego Urzędu Miar służący do synchronizacji urządzeń.

Port: pozostawiamy bez zmian 123

Interwał: co ile minut ma nastąpić synchronizacja. 60 minut jest wystarczające, chyba że zależy nam na większej dokładności.

klikamy przycisk ZASTOSUJ

Teraz zabieramy się za ustawienie zmian czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. No ale przecież mój rejestrator jest już podłączony do internetu i automatycznie się synchronizuje.  Tak, ale należy uwzględnić możliwość braku internetu (awaria) lub awarii serwera NTP.

Zaznaczamy opcję DST (Daylight Saving Time)

Zaznaczamy opcję TYDZ (tydzień)

Czas startu ustawiamy na MARZEC OST NI 02:00 (czyli ostatni tydzień marca w Sobotę (na zdjęciach jest błędnie Niedziela) o 02:00 w nocy) przesunięcie +1h

Koniec ustawiamy na PAŹ OST NI 03:00 (czyli ostatni tydzień października w Sobotę  (na zdjęciach jest błędnie Niedziela) o 03:00 w nocy) przesunięcie -1h

klikamy przycisk ZASTOSUJ

Następnie z rozwijanej listy ostawiamy naszą strefę czasową GMT+01:00 i klikamy ZAPISZ

DOPIERO TERAZ ustawiamy prawidłową datę i godzinę i klikamy ZAPISZ

Pozostałe opcje jak format prezentacji daty i godziny jest uzależniony od preferencji użytkownika.

UWAGA: Data i godzina jest podtrzymywana w rejestratorze za pomocą baterii. Najczęściej jest to pastylkowa bateria CR 2032 znajdująca się na płycie głównej rejestratora. (identyczna jak ta w komputerach stacjonarnych). Baterię powinno się wymienić średnio co 1 - 3 lata lub jeżeli data i godzina w rejestratorze po jej ustawieniu bardzo szybko się przestawiają.

INNE ARTYKUŁY:

#01 Jak zgrać materiał video z rejestratora na pamięć USB lub dysk przenośny

#02 Jak zgrać materiał video z rejestratora programem SMART PSS

Pajęczyny na kamerze. Mamy rozwiązanie.

WDR w kamerze. Co to jest i jak to włączyć?

Jak działa system monitoringu?

 

TAGI: błędna data w rejestratorze, błędna data w kamerach, zła data na kamerze, zła data i godzina na nagraniu z rejestratora, synchronizacja daty w rejestratorze z serwerem czasu.

 

Zapraszamy wszystkich z miejscowości: Jelenia Góra, Gryfów Śląski, Mirsk, Świeradów Zdrój, Olszyna, Lubań, Leśna, Radoniów, Chmieleń, Karłowice, Oleszna Podgórska, Ubocze, Biedrzychowice, Lubomierz, Pasiecznik, Rząsiny, Złotniki Lubańskie, Giebułtów, Wolimierz, Orłowice, Mroczkowice, Gierczyn, Pobiedna, Przecznica, Kotlina i okolice. Działamy w powiatach: lwóweckim, lubańskim, jeleniogórskim. Firma Jupiter to 20 lat doświadczenia. Oferujemy montaż serwis i konfigurację systemów monitoringu, systemów alarmowych, dostępu do internetu we własnej sieci internetowej. Sprzedaż i serwis kas fiskalnych ELZAB oraz serwis i sprzedaż sprzętu komputerowego.